Gdzie się ścigac na rowerze górskim? - BikeStory.pl

Gdzie się ścigac na rowerze górskim?

Sporej części rowerzystów przyjdzie pewnego dnia do głowy taki oto pomysł: dlaczego nie spróbowac porównac swoich umiejętności i formy fizycznej z innymi? Jak to jest byc po drugiej stronie, czyli w roli uczestnika zawodów?

Wyścigi rowerowe większośc z nas zna najczęściej z relacji telewizyjnych. Istnieją jednak łatwe sposoby na spróbowanie swoich sił w rywalizacji z innymi, co w połączeniu z dobrą zabawą i możliwością zdobycia cennych nagród stanowic może ciekawą formę spędzenia jednego z letnich weekendów.

W naszym kraju rokrocznie przybywa imprez rowerowych, w tym oczywiście wyścigów. Sporo mamy jednorazowych wyścigów – np. memoriałów upamiętniających sylwetki znanych kolarzy lub też urządzanych dla uczczenia jakiegoś ważnego historycznego wydarzenia. Istnieją też cykle zawodów, rozpoczynające się wczesną wiosną, a kończące jesienią, w których wyniki uzyskane w poszczególnych edycjach sumują się w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu. Poniżej omówię pokrótce dwa najpopularniejsze cykle. Oba skierowane są do posiadaczy rowerów górskich i odbywają się przeważnie w wymagającym terenie.

Najpopularniejszym cyklem zawodów przeznaczonych dla rowerów górskich jest zdecydowanie Merida Mazovia MTB Marathon, organizowane przez byłego kolarza szosowego – Cezarego Zamanę. Główny cykl rozpoczyna się na ogół z początkiem kwietnia, a kończy na początku października i składa się zwykle z 12-15 wyścigów. Sciganie można zacząc już w lutym w cyklu 3 zimowych wyścigów, zwykle odbywają się one po zaśnieżonej trasie.

Nazwa może sugerowac, iż zawody odbywają się na Mazowszu, i tak było w istocie jeszcze kilka lat temu. Obecnie Mazovia jeździ po niemal całym kraju, oferując startującym wiele zróżnicowanych tras, od szybkich i płaskich okolic Warszawy, po pofałdowane wydania w Górach Świętokrzyskich czy na Mazurach.

Starty odbywają się co 2 tygodnie, w wyjątkowych przypadkach co tydzień. Udział jest płatny – jednorazowy start kosztuje 70 zł, w cenie mamy pakiet startowy (numer na rower i na koszulkę, czip do pomiaru czasu) oraz możliwośc korzystanie z bufetów na trasie jak i przed i po zawodach. Dla drużyn opłata jest niższa i wynosi 50 zł. Można oczywiście zakupic całoroczne pakiety, pojedynczy start wychodzi wówczas taniej.

Impreza jest otwarta dla wszystkich, konieczne jest jednak posiadanie kasku! Grupę startujących dzieli się na 10 sektorów w zależności od osiąganych wyników, poszczególne sektory startują kolejno w odstępach 1 minuty, co mniej więcej zapewnia, że będziemy jechac w grupie osób w podobnej do naszej formie.

W zawodach zdobyc można szereg nagród – poza tymi za miejsca w czołówce całej stawki, naszej grupy wiekowej czy sektora, numer każdego zawodnika bierze udział w losowaniu nagród, które odbywa się po wyścigu. Towarzyszą mu ponadto inne atrakcje, jak występy zespołów muzycznych prezentacje, jak właściwie serwisowac rower.

W Mazovii brałem udział osobiście i pod względem organizacyjnym jak i doboru tras mogę ten cykl szczerze polecic!

Szczegóły na stronie cyklu Merida Mazovia MTB Marathon!

 

Drugim najpopularniejszym cyklem maratonów MTB jest PolandBike Marathon.

Imprezą zarządza również były kolarz – Grzegorz Wajs.

Wyścigi odbywają się na terenie województwa mazowieckiego, średnio co 2 tygodnie. Co ważne, terminy nie kolidują z datami Mazovii, można więc startowac niezależnie w obu cyklach 🙂

Start jest również płatny – dorosła osoba płaci 60 zł za jeden wyścig. Na trasie czekają na nas bufety, przed startem i po także nie zabranie jedzenia i picia. Trudno wskazac cechy wyraźnie odróżniające oba cykle – każdy musi więc sprawdzic na własnej skórze, gdzie będzie lepiej się czuł.

Wszystkich niezdecydowanych zachęcam do udziału  w tego typu imprezach. Nauczymy się dzięki nim jazdy w grupie, poprawimy zdecydowanie formę, doszlifujemy technikę jazdy. Motywacja, jaka wyzwala się w nas podczas rywalizacji, wielka wola dogonienia zawodnika jadącego przez nami są trudne do opisania! Maratony to także doskonały sposób na poznanie nowych rowerowych znajomych oraz nawiązania ciekawych kontaktów z branży rowerowej.

Szczegóły na stronie cyklu – Poland Bike Marathon

Pozdrawiam

Krzysiek!