Gdzie kupić dobry rower? - BikeStory.pl

Gdzie kupić dobry rower?

Wiele jest sklepów oferujących sprzęt rowerowy oraz akcesoria ale jak wybrać ten najlepszy?

Dzisiejsza sytuacja na polskim jak i światowym rynku rowerowym na pierwszy rzut stwarza niezwykle komfortowe warunki dla podejmowania przez nas wszelkich decyzji zakupowych. Ogromna liczba dostępnych modeli uznanych powszechnie marek w połączeniu z rozbudowaną siecią specjalistycznych sklepów rowerowych wydaje się być w stanie zaspokoić nawet najdziwniejsze nasze, czyli klientów, zachcianki.

Jednakże dla większości z nas zakup nowego roweru to spore obciążenie finansowe, co skłania nas do wnikliwego przestudiowania oferty rynkowej w celu trafnego ulokowania ciężko zarobionych pieniędzy. I tu właśnie musimy podjąć kluczowe decyzje – nie tylko jaki model kupić, ale, co równie ważne, w którym z zapewne wielu sklepów w okolicy takiego zakupu dokonać, aby móc  w pełni cieszyć się upragnionym rowerem.

Miejsca, w których możemy dokonać zakupu roweru, podzielić możemy na 3 kategorie:

1. Markety sportowe, oferujące sprzęt służący uprawianiu wielu dyscyplin sportowych, w tym rowery, np. Decathlon, GoSport czy Intersport.

2. Mniejsze sklepy ogólnosportowe, ukierunkowane na kilka dyscyplin sportu, w tym podstawową ofertę rowerową.

3. Specjalistyczne sklepy rowerowe, oferujące przeważnie bardzo szeroką gamę rowerów, a także wszelkiego rodzaju akcesoriów, części, narzędzi i odzieży.

Każde z powyższych miejsc posiada swoje wady i zalety, których krótkie omówienie znajdziecie poniżej.

intersport

Wybierając się do jednej z „sieciówek” możemy liczyć na szeroki asortyment rowerów oraz ich duży zapas. Będziemy więc mogli dobrać odpowiedni dla siebie typ roweru – górskie, szosowe, crossowe, miejskie etc. oraz odpowiedni rozmiar ramy. Znajdziemy tam także duży wybór odzieży rowerowej oraz akcesoriów. Gorzej będzie z dostępnością specjalistycznych części, takich jak przerzutki, łańcuchy, korby. Sieciówki oferują podstawowe komponenty, niekoniecznie mogące zaspokoić potrzeby zaawansowanych użytkowników.

Pewności nie można miec co do profesjonalnej obsługi. Panuje tam duża rotacja pracowników, można oczywiście spotkać pasjonatów, którzy sprawnie nas obsłużą, ale często zdarza się, że będziemy rozmawiali z osobą, która w danym sklepie zajmuje się akurat inną dyscypliną sportu, a na dziale rowerowym zastępuje w danej chwili nieobecnego kolegę. Uratować nas mogą rzetelne opisy sprzętu, które niestety są często niezbyt udanych przekładem z ich anglojęzycznych odpowiedników, co często skutkuje zamieszczeniem informacji nie do końca związanej z opisywanym sprzętem.

Plusem są także dość konkurencyjne ceny, zwłaszcza na tzw. marki własne (Rockrider, b’Twin w Decathlon, Genesis w GoSport). O jakości rowerów, odzieży i akcesoriów tych marek krążą sprzeczne opinie – generalnie polecana jest np. odzież z Decathlonu, same rowery zaś często wyposażane są w niestandardowe komponenty, może byc więc problem z ich serwisowaniem. Rowery wyższej klasy, na dobrej jakości osprzęcie Shimano czy SRAM nie odbiegają cenowo od oferty topowych producentów rowerów, także tu raczej okazji nie ustrzelimy.

Niektóre sieciówki, poza marką własną, oferują także marki szerzej rozpoznawalne, czego przykładem jest kolekcja Kellys i KROSS dostępna w GoSport, obok ich własnej marki Genesis.

Sprzęt rowerowy zakupiony w tych miejscach podlega oczywiście gwarancji, jej rozpatrzenie może jednak trwać trochę dłużej niż np. w specjalistycznych sklepach rowerowych. Dostępny jest także serwis, którego cennik nie odbiega od obowiązujących w danym regionie Polski standardów.

 

Na drodze poszukiwań roweru trafimy zapewne do sklepów oferujących sprzęt do uprawiania różnorakich dyscyplin sportu, w tym rowery. Zakupy w takim punkcie mogą okazać się sukcesem – jeżeli oczekujemy atrakcyjnej cenowo oferty dla niezbyt zaawansowanych użytkowników.

W sklepach nazywanych ogólnie sportowymi spotkamy przeważnie kilka – kilkanaście modeli do wyboru z oferty 2-3 rozpoznawalnych na rynku producentów. Są to najczęściej podstawowe rowery, których cena nie przekracza 3-4 tysięcy złotych. Oferta taka zaspokoi potrzeby sezonowych rowerzystów, traktujących rower jako formę spędzania wolnego czasu czy środek transportu, bez wielkiego zacięcia sportowego. Obok samych rowerów znajdziemy bogatą ofertę akcesoriów, takich jak lampki, zabezpieczenia antykradzieżowe, koszyki na bidon z bidonami, podstawowe narzędzia, torby podsiodłowe, błotniki, tanie opony. Gorzej będzie z dostępnością specjalistycznej odzieży oraz części – są to produkty skierowane do zaawansowanego użytkownika,  a tacy są poza kręgiem klientów docelowych opisywanej kategorii sklepów. Sprzęt z wyższej półki można oczywiście zamówić, ale wiąże się to z kilkudniowym okresem oczekiwania oraz najczęściej koniecznością wpłacenia zadatku.

Serwis rowerowy nie jest rzadkością w tego typu sklepach. Zatrudnieni tam serwisanci przeważnie znają się na rzeczy.

Sprzedawane rowery objęte są gwarancją producentów, sklep jedynie pośredniczy w całej procedurze.

Dobrym przykładem może być tu sklep BikeSalon, znany do tej pory z oferty związanej ze wszelkimi formami sportów zimowych i letnich sportów wodnych. W obecnym sezonie w ofercie sklepu, zlokalizowanego w Warszawie, przy ul. Ostrobramskiej 38b, pojawiły się także rowery. Znajdziemy tu podstawową kolekcję rowerów polskiej marki MBike, a także kilka modeli Meridy, Wheelera, Kellysa oraz rowery miejskie Batavus i Gazelle. Pod szyldem Bikesalon.pl sklep wszedł w nową dla siebie branżę, oferując rowery w przedziale cenowym do 3500 zł, dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów. Na miejscu dostępna jest także szeroka gama akcesoriów potrzebnych początkującemu rowerzyście, a także profesjonalny serwis. Obsługa zna się na rzeczy i potrafi bez problemu dobrac odpowiedni dla danego klienta rower.

Zakup roweru w sklepie sportowym może być więc zakupem udanym. Korzyścią dla klienta jest również fakt, iż w tego rodzaju sklepach możemy liczyć na korzystne rabaty, ew. gratisy przy kupnie roweru. Sklepy te chcą w ten sposób zyskać grono stałych klientów i skutecznie konkurować z wyspecjalizowanymi punktami, o których krótko poniżej.

Kupno roweru w specjalistycznym sklepie wydaje się być najbardziej oczywistą formą wejścia w posiadanie dobrego sprzętu. Punktów tego rodzaju jest coraz więcej, można niemal dowolnie przebierać w markach, modelach, kolorach i czym jeszcze dusza zapragnie. Obsłuży nas wyspecjalizowana ekipa pracowników, mający w jednym palcu całą rowerową wiedzę. Poza rowerami kupimy tam niemal każdą część, jaka przyjdzie nam do głowy, oraz niemal dowolne akcesorium. Dlatego też bardziej zaawansowani rowerzyści z reguły wybiorą właśnie tę formę zakupów, nawet za cenę dłuższego czasu oczekiwania (w sezonie w tych sklepach nie brakuje klientów), a nawet wyżej ceny (ofertę stanowią komponenty wysokiej klasy, które do najtańszych nie należą). Serwis stoi na najwyższym poziomie, ale właśnie przez wspomniane tłumy klientów, czas oczekiwania na naprawę w środku sezonu może być długi.

Z gwarancją na kupowane rowery nie ma problemów, gorzej jest jednak ze zniżkami czy gratisami. Sklepy te mają już rzesze wiernych klientów, dlatego nie walczą tak zaciekle o nowych, jak wspomniane wyżej miejsca, dopiero rozpoczynające swą przygodę z branżą rowerową.

Wśród setek sklepów wiele ma miano kultowych. Istnieją one pod danym adresem od kilku czy nawet kilkunastu lat, prowadzone są często przez byłych kolarzy, jak np:

Sklep prowadzony przez Ryszarda Szurkowskiego w Warszawie, przy ul. Ciołka 35 – oferujący niezwykle bogaty asortyment rowerów szosowych (Felt, Orbea), górskich i miejskich, także z tej najwyższej półki cenowej i jakościowej. Smaku dodaje możliwość spotkania za ladą samego mistrza Szurkowskiego!

Sklep rowerowy Romana Skuczyńskiego, znanego niegdyś kolarza i trenera kolarstwa, zlokalizowany w Warszawie, przy ul. Gibalskiego (pod tym adresem od 1982 roku!). Sklep oferuje głównie asortyment szosowy, zaspokoi nawet najdziwniejsze zachcianki kolarzy amatorów, a nawet jeżdżących zawodowo.

Jak widać kupno roweru wbrew pozorom nie jest taką łatwą sprawą. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników, ale przede wszystkim jasno sprecyzować swoje potrzeby i przygotować się do zakupu.  Warto przed odwiedzeniem sklepu samodzielnie poczytać trochę o rowerach, aby lepiej zrozumieć te wszystkie ciekawe rzeczy, o których będzie nam opowiadał sprzedawca.

Podsumowując, użytkownikom rozpoczynającym swoją przygodę z rowerem, bądź pragnącym nabyć sprzęt ze średniej półki, w miłej i spokojnej atmosferze, polecam wycieczkę do sieciówki lub pobliskiego sklepu sportowego. W typowym „rowerowym” klient zupełnie „zielony” w branży może czuć się przytłoczony ogromem sprzętu i w efekcie nie potrafić dokonać wyboru. Rowerzyści zaawansowani mają już pewnie swoje ulubione sklepy, dodatkowo często dokonują zakupów przez internet, a do tego potrzebna jest już dość specjalistyczna wiedza.

Udanych zakupów 🙂