Termoformowalne wkładki do butów Bontrager InForm - BikeStory.pl

Termoformowalne wkładki do butów Bontrager InForm

Marka Bontrager, odpowiedzialna za produkcję akcesoriów i osprzętu pod szyldem koncernu Trek, słynie z innowacyjnych rozwiązań i praktycznych pomysłów na poprawienie trudnego bytu rowerzystów. Pośród wielu ciekawostek w ofercie amerykańskiego producenta uwagę przyciągają specjalne wkładki do butów. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak trochę lepsze od seryjnych wkładki, podzielone na kilka stref, każda wykonana z pianki EVA innej gęstości. Produkt jest jednak znacznie ciekawszy – pewne fragmenty wkładek możemy w łatwy sposób, w zaciszu domowego ogniska, dostosować do kształtu naszych stóp. Przyjrzyjmy się bliżej wkładkom InForm Heat Moldable Footbed!

 

Termoformowalne wkładki znacie zapewne z butów narciarskich lub butów snowboardowych, gdzie tego typu zabiegi z powodzeniem stosuje się od dobrych kilku lat. Do kolarskiego świata tego rodzaju pomysły wkraczają od jakiegoś czasu – z sukcesami. Są już dostępne w pełni termoformowalne buty rowerowe, ale ich cena – bliska 1500 zł, jest dla wielu amatorów zaporowa. Alternatywą, pozwalającą na lepsze spasowanie posiadanego obuwia rowerowego do stopy są właśnie termoformowalne wkładki – w cenie ok. 130 zł za parę otrzymujemy produkt, który może wydatnie przyczynić się do zwiększenia komfortu pedałowanie, ale także poprawy osiągów – wyeliminowanie luzów na połączeniu stopa – but przekłada się na mniejsze straty mocy przy pedałowaniu, a w rezultacie wyższe prędkości!

Tego typu wkładki skierowane są do osób, których buty rowerowe okazały się źle dobrane – objawiać się to może nadmiernym luzem wewnątrz buta, ale także bólem stóp po krótszej lub dłuższej jeździe. Seryjne wkładki nawet w wysokich modelach butów nie rzadko nie są szczególnie wyszukane – dobra wentylacja to ich jedyna zaleta. Jeżeli więc czujesz, że Twoje stopy potrzebują zmiany, warto pokusić się o wygrzanie wkładek – koszt, w stosunku do ewentualnego zakupu innych butów będzie niewielki, a efekty mogą przerosnąć oczekiwania.  Zobaczmy, jak w praktyce zachowuje się propozycja Bontragera.

W opakowaniu o tradycyjnie brązowym kolorze, wykonanym z papieru z odzysku (Bontrager chwali się ekologicznością swoich opakowań) znajdziemy parę wkładek wybranego rozmiaru, przy czym wkładki produkowane są co 2 numery – jeżeli mieścimy się w dolnej granicy, wystarczy delikatnie skrócić wkładkę w jej górnej części.

W oczy rzuca się ilość wkładek – otrzymujemy ich 2 pary – czerwoną i niebieską. Jedna jest znacznie twardsza od drugiej – wybór właściwej należy oczywiście do nas i uzależniony jest od osobistych preferencji – taka opcja wyboru to zdecydowanie miłe zaskoczenie!

Drugą rzeczą przykuwającą uwagę jest środkowy element wkładki, który można oddzielić od reszty. Biały element odpowiada za podparcie stopy na wysokości sklepienia podłużnego. To dość newralgiczne miejsce – gdy nie jest dobrze zabezpieczone, dobrze wsparte w bucie, stopa poddawana jest delikatnym ruchom, co w efekcie może powodować ból po kilkugodzinnej jeździe. Ta część wkładki jest właśnie termoformowalna – odpowiednio dopasowana, gwarantuje stabilizację stopy w naszym dotychczasowym bucie. Jak wykonać dopasowanie w domu?

Proces termoformowania jest dziecinnie prosty, potrzebujemy jedynie piekarnika (pod żadnym pozorem nie wrzucajmy wkładek do mikrofalówki)! Oto co należy zrobić:

1. Oddzielamy białe elementy od wkładek.

2. Rozgrzewamy piekarnik do 93 stopni.

3. Umieszczamy białe elementy w górnej części piekarnika.

4. Po 2 minutach wygrzanie powinno być zakończone – w ocenie pomoże nam sprytny znacznik, widoczny na zdjęciu powyżej – jeżeli mały kwadracik zmieni kolor na czarny, należy wyjąć wkłady z piekarnika.

5. Wkłady łączymy z wkładkami i umieszczamy w butach, które zakładamy na stopy. Warto założyć na tą okazję nasze ulubione rowerowe skarpetki.

6. Stoimy w butach ok. 3 minut  – wygrzewanie jest zakończone.

W wyniku tych prostych czynności nasze dotychczasowe buty powinny leżeć na stopach zdecydowanie lepiej. Stopa nie powinna przemieszczać się wewnątrz, bóle powinny ustąpić. Oczywiście o efektach przekonamy się dopiero po kilku godzinach na rowerze.

Z naszych doświadczeń wynika wyraźnie, że tego rodzaju zabiegi mają sens, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę niewielkie koszty. Warto więc spróbować, jeżeli tylko czujesz, że mógłbyś poczuć się lepiej w swoich dotychczasowych butach. Jeżeli zabieg nie przyniesie rezultatu, konieczny będzie zapewne zakupów nowych butów rowerowych….

Jeżeli macie pytanie dotyczące tego produktu lub innych części lub akcesoriów rowerowych – zapraszamy na forumrowerowe.pro – pomożemy!