Rowery elektryczne - inny świat sportu? - BikeStory.pl

Rowery elektryczne – inny świat sportu?

Rower – dla wielu ludzi maszyna doskonała – cicha, lekka, tania w zakupie i utrzymaniu, pozwalająca przemieszczać się na duże odległości jedynie przy pomocy własnych mięśni. Idealna alternatywa dla pojazdów silnikowych, takich jak samochody, motocykle czy motorowery, których posiadanie i użytkowanie wiąże się nie tylko z koniecznością ponoszenia znacznych wydatków finansowych, ale także posiadania specjalnych uprawnień i wyposażenia (np. kasku). Dlatego też to właśnie rower jest najpopularniejszym środkiem transportu na świecie i spotkamy go także w najdalszych zakątkach naszej planety.

rower-elektryczny-ecobike-prox29-2015-kierownicaJednakże, jak to zwykle bywa, niektórzy przedstawiciele naszego gatunku nie mogli przejść obojętnie wobec takiego stanu rzeczy. Nieustanne eksperymenty mające na celu poprawienie osiągów roweru zaowocowały pojawianiem się coraz większej liczby rowerów wyposażonych w małe silniki – celem domorosłych konstruktorów było odciążenie rowerzysty w ciągłym pedałowaniu, a tym samym zwiększenie zasięgu roweru, czyli uzyskanie możliwości pokonywania coraz to większych dystansów przy nieznacznie zwiększonych nakładach sił i finansów. Już kilkanaście lat temu nie rzadko dało się zauważyć proste rowery typu „składak” poruszające się znacznie szybciej od pozostałych. Napędzane były przez małe silniczki spalinowe, które służyły wcześniej np. w niewielkich kosiarkach. Generowały mało mocy, ale dużo hałasu i spalin, przez co jazda na tak wspomaganym rowerze nie należała do przyjemnych. Wszystko było oczywiście nielegalne – pojazdy wyposażone w silnik spalinowy muszą być w świetle polskiego prawa zarejestrowane, przechodzić przeglądy techniczne i podlegają pod wiele innych procedur i wymagań, których domowe konstrukcje spełnić oczywiście nie mogły.

Potencjał rowerów elektrycznych został jednakże dostrzeżony i kilka lat temu zaczęły masowo pojawiać się na rynku rowery z napędem elektrycznym. Produkowane były przez wyspecjalizowane w tym kierunku firmy, z wykorzystaniem wysokiej jakości osprzętu i z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Nowy wynalazek szybko dostrzegła też Unia Europejska, która opracowała stosowne przepisy w tym zakresie. Machina ruszyła z wielkim impetem!

Dopuszczono do ruchu rowery wyposażone w silnik elektryczny o mocy nie przekraczającej 250W, który załącza się jedynie podczas pedałowania, i działa jedynie do prędkości 25 km/h. Wykluczono w ten sposób z legalnego użytkowania maszyny, które działają jak motorowery – napęd elektryczny jedynie wspomaga rowerzystę w napędzaniu roweru, nie wyręczając go w tym całkowicie. Są na rynku rowery zdolne do samodzielnego poruszania się, ale pamiętajmy, że w przypadku kontroli policji lub straży miejskiej mogą nas spotkać nieprzyjemności w postaci konsekwencji prawnych.

rower-elektryczny-ecobike-prox29-2015-kolo-29-czarny

Silniki montowane są przeważnie w przedniej lub tylnej piaście, rzadziej stanowią integralną część mechanizmu korbowego. Do skutecznego działania potrzebny jest oczywiście akumulator, który umieszcza się na bagażniku, lub, w przypadku rowerów sportowych, na dolnej rurze, w miejscu, gdzie montuje się najczęściej koszyczek na bidon. Najnowocześniejsze konstrukcje wyposaża się w baterię montowaną wewnątrz ramy, ale jest ona wówczas mniejsza i rower ma w związku z tym mniejszy zasięg pomiędzy kolejnymi doładowywaniami. Za sterowanie odpowiada niewielki panel montowany na kierownicy – służy do włączania i wyłączania silnika, wyboru siły wspomagania, pokazuje także stan naładowania baterii oraz pełni funkcję licznika – wyświetla przebyty dystans, bieżącą i średnią prędkość z danej wycieczki. Rower elektryczny można także w łatwy sposób pozbawić baterii, co pozwala na korzystanie z niego jak z normalnego jednośladu.

rower-elektryczny-ecobike-kołoDziałanie roweru elektrycznego jest bardzo proste, ale skuteczne. Silnik załącza się po przekroczeniu prędkości 5 km/h i niejako „ciągnie” rower – pedałuje się znacznie lżej, łatwiej nabiera prędkości i ją utrzymuje. Silnik odłącza się po przekroczeniu prędkości 25 km/h lub naciśnięciu klamki hamulca – rower szybko wówczas zwalnia, co pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Poza silnikiem, konstrukcje tego typu posiadają zwykle, znane z normalnych rowerów, przerzutki, co razem umożliwia pokonywanie solidnych podjazdów lub jazdę pod wiatr. Stworzony został głównie z myślą o ludziach starszych, którzy mogą teraz wybierać się na dłuższe wycieczki niż do tej pory, wybierając także te trudno dostępne tereny. Ale z pomysłu korzystają także inne grupy odbiorców – coraz częściej spotyka się napęd elektryczny w rowerach górskich (w ich produkcji przoduje austriacki KTM) – pozwala on zachować młodemu i sprawnemu rowerzyście więcej sił na docieranie do daleko oddalonych, ciekawych szlaków, lub po prostu ułatwia powrót z męczącej wycieczki w wymagający teren. Także osoby po przebytych urazach i kontuzjach chętnie skorzystają z tego wynalazku. Wspomaganie się silnikiem przez ludzi młodych dalej budzi spore kontrowersje, ale skoro możemy dotrzeć wyżej i dalej, to czemu nie zafundować sobie takiej przyjemności!

rower-elektryczny-ecobike-crossRowery elektryczne mają dość dużą masę. Silnik z akumulatorem to dodatkowe kilka kilogramów, dochodzi do tego specjalnie skonstruowana rama, która także waży swoje. Cały rower elektryczny rzadko waży poniżej 20kg, co przy dzisiejszym wyścigu o jak najniższą masę jednośladów jest wynikiem dla wielu szokującym. Nie da się niestety tego przeskoczyć – dodatkowa masa odczuwana jest głównie podczas wnoszenia/znoszenia roweru do miejsca przechowywania – podczas jazdy schodzi na dalszy plan.

Barierą może być także cena – stosowanie zaawansowanych technologicznie, bezpiecznych komponentów winduje ją do poziomu od 3 tysięcy złotych w górę – dużo, ale tak samo duże są korzyści z posiadania takiego roweru. Dokładny rachunek zysków i strat każdy musi już przeprowadzić samodzielnie. Do zakupu zachęcają znikome koszty eksploatacyjne – bateria wystarczy na ok. 500 pełnych doładowań, a reszta części jest zawsze wysokiej jakości, aby skutecznie poradzić sobie z dodatkową masą roweru. Nie ma potrzeby wykonywania kosztownych przeglądów okresowych i wymiany delikatnych elementów eksploatacyjnych, z czym mamy do czynienia np. w motorowerach.

ROWER ELEKTRYCZNY ECOBIKE PROX 27.5

Wysokiej jakości rowery elektryczne produkują także Polacy, a dokładniej firma EcoBike, której produkty dostępne są w ofercie BikeSalon.pl. Kilkuletnie doświadczenie oraz współpraca z topowymi markami rowerowymi z całego świata pozwoliła rodzimej manufakturze objąć pozycję zdecydowanego lidera rynku wspomaganych rowerów nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Oferowane początkowo rowery składane i typowo miejskie to dziś jedynie ułamek przebogatej oferty. EcoBike oferuje do tego sezonu także długo wyczekiwane rowery sportowe, skierowane także do młodych, bardzo aktywnych odbiorców. Rowery EcoBike, choć nieco droższe od chińskiej konkurencji, oferują niezawodność i dopracowany wygląd, a w przypadku jakichkolwiek problemów szybki i skuteczny serwis gwarancyjny, choć ten przydaje się naprawdę rzadko.

W BikeSalon.pl znajdziesz więc małe rowery składane, oparte na kole w rozmiarze 20 cali, który, po złożeniu, łatwo przewieziesz w bagażniku samochodu lub w tramwaju lub metrze. Są także popularne miejskie, stylowe holenderki, używane jako uniwersalny środek komunikacji w miejskiej dżungli. Rowery wyprawowe, wzorowane na trekkingowych, umożliwiają pokonywanie długich dystansów ze sporej wielkości bagażem, umocowanym na bagażniku, czy w przytwierdzonych do niego sakwach. Od tego roku w kolekcji EcoBike pojawiły się także rowery sportowe – crossowe na wąskim kole 28 cali, a także typowo górskie, na popularnym obecnie kole 29 cali, wyposażone w wydajne, przednie amortyzatory, ułatwiające poruszanie się po pagórkowatym terenie – każdy użytkownik znajdzie więc coś dla siebie.

Składany rower Ecobike w BikeSalon.pl!

Rowery wyposażone są w wysokiej jakości baterie renomowanego producenta, którym jest w tym przypadku znany wszystkim Samsung. Niezawodny osprzęt Shimano i mocne hamulce tarczowe umożliwiają bezawaryjne pokonywanie nawet najdłuższych dystansów. Firma zapewnia kompleksowy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a kilkuletnia obecność na rynku rowerów elektrycznych daje pewność, że nawet za kilka lat, kiedy zajdzie potrzeba wymiany istotnych elementów zestawu elektrycznego, nie będzie problemu z dostępnością części.

EcoBike sprzedaje także samodzielne zestawy elektryczne, dzięki którym przerobimy niemal każdy rower na elektryczny – co bez obaw zlecić można serwisantom BikeSalon.pl, którzy mają w swym dorobku wiele takich operacji – wszystkie zakończone sukcesem.

Rowery elektryczne to coś więcej niż moda czy sezonowy trend. Segment ten rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie, czyniąc tak wspaniałą maszynę, jaką jest rower, dostępną dla niemal każdego użytkownika, bez względu na jego sprawność fizyczną. Jesteśmy zdecydowanie na tak!