Rowery dziecięce – czym kierować się podczas wyboru? - BikeStory.pl

Rowery dziecięce – czym kierować się podczas wyboru?

Zakup roweru dla dziecka z pozoru wydaje się niezbyt skomplikowaną czynnością. W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli rowerów, co sprawia, że wybór jest szeroki, ale też nie łatwy. Dobrze dopasowany rower dla dziecka będzie dla niego bezpieczny i wygodny, a jazda na nim dostarczy wiele przyjemności.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając rower dla swojej pociechy?

Rozmiar ramy i kół

Zaczynamy od decyzji o wielkości rowerowej ramy i kół. Aby móc dobrze wybrać, trzeba znać wzrost swojego dziecka. W oparciu o tę wiedzę można określić odpowiednią wielkość roweru, która ma decydujące znaczenie. Dla najmłodszych dzieci, do około 3 roku życia, polecane są rowerki biegowe. Doskonale nadają się do nauki utrzymania równowagi i kierunku jazdy. Aby nasza pociecha mogła korzystać z tego rodzaju roweru, powinna mieć skończony roczek i przynajmniej 75 cm wzrostu. Wraz z wiekiem i większym wzrostem malucha, zaleca się wymianę rowerka na większy model, aby dobrze pasował do dziecka i pozwalał zachowywać prawidłową postawę w trakcie jazdy.

Kiedy dziecko przekroczy 1 metr wzrostu, wskazana jest zmiana rowerka na model o większym rozmiarze. Dobór rozmiaru kół roweru ze względu na wiek dziecka będzie wyglądał następująco:

  • Dla 3 latka – 12 cali.
  • Dla 4-5 latka – 16 cali.
  • Dla 6-7 latka 20 cali.
  • Dla 8 latka i starszych dzieci – 24 cale.

Decydując się na konkretny model, warto pamiętać o tym, że dziewczynkom łatwiej jest korzystać z rowerów, które posiadają ramy trapezowe – tzw. damki.
Prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru rower dla dziecka, pozwala mu sięgać stopą do podłoża, swobodnie kręcić pedałami oraz kierować i hamować. Doświadczeni sprzedawcy przestrzegają przed zakupem rowerów „na wyrost”, gdyż mogą one sprawiać trudności w prowadzeniu, przez co dziecko będzie się zniechęcało. W skrajnych przypadkach taki rower może być nawet niebezpieczny.

Odpowiednia regulacja

Odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów roweru, takich jak wysokość siodełka i kierownicy, pozwala na znaczne zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa dziecka. Dlatego poleca się zakup rowerów dziecięcych oferujących regulacje tych części. Ponadto daje to także możliwość korzystania z rowerka nieco dłużej, niż w przypadku rowerków pozbawionych opcji regulacji.

Umiejętności dziecka

To równie ważna kwestia, co rozmiar rowerka. Wybierając odpowiedni model, trzeba pamiętać kto będzie z niego korzystał. Dla maluchów dopiero rozpoczynających swoje przygody z jazdą, najlepszym wyborem będą rowerki z bocznymi kółkami, zapewniające stabilność i równowagę. Wraz z nabieraniem doświadczenia przez młodego rowerzystę kółka będzie można odczepić.

Wyposażenie dodatkowe

Pierwsze dwukołowce dla dzieci nie powinny posiadać zbyt wielu dodatkowych elementów. Podczas nauki jazdy na rowerze całkowicie zbędny będzie szeroki zakres przerzutek. Dopiero na późniejszych etapach takie dodatki mogą być przydatne.
Warto zwrócić uwagę także na hamulce. Najbezpieczniejsze dla małych dzieci będą te, które są montowane w pedałach. Są łatwiejsze w obsłudze od hamulców przy kierownicy, nie wymagają też podzielności uwagi. Ma to kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Zastosowanie

Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na wybór roweru jest zastosowanie jakie dla niego przewidujemy. Pierwsze rowerki zazwyczaj służą do nauki jazdy. Dlatego główną kwestią jest ich prosta konstrukcja i bezpieczeństwo jakie gwarantują. Dla starszych dzieci, spędzających więcej czasu na rowerze, dobrze jest wybrać sprzęt, który zapewni wyższy poziom komfortu w trakcie dłuższych wycieczek. Wygodne siodełko i odpowiednia amortyzacja umilą każdą rowerową wyprawę. Warto także pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu w postaci odpowiedniego oświetlenia, które poprawi widoczność rowerzysty oraz błotników przydatnych w trakcie gorszej pogody.

Bezpieczeństwo

Wspominając o oświetleniu trzeba też powiedzieć słów kilka o ogólnym bezpieczeństwie na rowerze. Bez względu na poziom umiejętności młodego rowerzysty ważne jest, aby jazda na rowerze była dla niego nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna. Dlatego nie zapominajmy o solidnym kasku i ochraniaczach. Te niepozorne elementy mogą uchronić dziecko przez groźnymi urazami.

Cena czy jakość?

Najlepiej jedno i drugie. Wysoka jakość za rozsądną cenę. Niestety atrakcyjna i niska cena często idzie w parze z gorszej jakości produktem. Trwałość poszczególnych elementów i ich wytrzymałość na uszkodzenia może nie być zbyt wysoka i rower bardzo szybko będzie wymagał naprawy lub nawet wymiany na inny, nowy model. Dbając o komfort i bezpieczeństwo dziecka zdecydowanie polecamy produkty sprawdzonych marek i producentów. Mimo swojej wyższej ceny mogą zaoszczędzić Państwu stresu i dodatkowych trudów związanych z ciągłymi naprawami.

Nasz wybór

Spośród bardzo wielu marek i modeli rowerów dla dzieci dostępnych na naszym rynku, polecamy rowery spod znaku firmy Puky, Trek, Kellys, Orbea. Oferowane przez te marki produkty cieszą się bardzo dobra opinią wśród klientów i sprzedawców. Rowery tych marek wykonane są z wysokiej jakości materiałów przy wykorzystaniu najnowszych technologii, dzięki czemu są solidne, trwałe i lekkie. A to wszystko w bardzo atrakcyjnych cenach. Ponadto firmy ta posiadają w swojej ofercie szeroki wachlarz akcesoriów rowerowych, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo i wygodę milusińskich.


Wybór roweru dla dziecka nie należy do łatwych decyzji. Różnorodność dostępnych produktów nie ułatwia tego zadania. Mamy nadzieję, że tych kilka porad, które dla Państwa przygotowaliśmy pomoże dokonać dobrego i satysfakcjonującego zakupu.