Rowerowa pogoda! - BikeStory.pl

Rowerowa pogoda!

Wybierając się na wycieczkę rowerową warto zainteresować się, w jakich warunkach będzie się ona odbywać. Odpowiednie przygotowanie pozwoli zminimalizować przykre następstwa kaprysów pogody, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się dniem i samą jazdą.

Jest wiele stron internetowych oferujących nam krótko i długoterminową prognozę pogody, o różnym stopniu szczegółowości. Osobiście najczęściej polegam na prognozach zawartych na stronie Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego przy Uniwersytecie Warszawskim, czyli meteo.pl.

Na początku musimy wybrać interesujący rodzaj prognozy – krótkoterminową, na 48 najbliższych godzin, lub też dwukrotnie dłuższą. Oczywiście bardziej wiarygodna będzie prognoza na najbliższe 2 doby.

Następnie wybieramy interesujący na obszar – rejon jednego z dużych miast, lub też dowolny wybrany punkt na załączonej mapce. Po kliknięciu otworzy nam się nowe okno z aktualną prognozą:

Prawidłowe odczytanie danych zawartych na powyższych wykresach pozwoli nam przygotować się na czekające nas warunki pogodowe, a więc spakować odpowiednią odzież, wybrać właściwą trasę, czy nawet zaplanować ilość potrzebnych płynów i jedzenia.

W pierwszym rzędzie możemy zapoznać się z prognozowaną temperaturą. Pamiętajmy, że rankiem jest zwykle chłodniej niż w środku dnia, jeżeli zaś planujemy bardzo długą trasę, z metą późnym wieczorem, nie zapomnijmy zabrać choćby lekkiej bluzy, która uchroni nas przez wychłodzeniem po zmroku.

Drugi wskaźnik jest bardzo istotny – informuje o prognozowanych opadach i wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że trafnie da się przewidzieć opady jedynie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, a gwałtowne zjawiska,  takie jak burza, mają charakter lokalny i nie zawsze mogą nas „złapać”. Jeżeli więc w dniu wycieczki widzimy przy danej dacie zielone pola, spodziewajmy się deszczu. Warto więc zabrać lekką przeciwdeszczówkę, a mniej odpornym psychicznie zalecam ponadto błotniki.

Wilgotność jest równie istotna. Im wyższa, tym mniejsza szansa na szybkie odwodnienie organizmu. Taka prognoza pozwoli nam choćby wstępnie zaplanować zużycie płynów podczas wycieczki.

Wykres dotyczący ciśnienia jest ważny przede wszystkim na osób wrażliwych na jego skoki. Wahania ciśnienia mogą zaowocować wówczas pogorszeniem samopoczucia. Meteopaci nie powinni planować całodziennych wypadów w warunkach zmiennego ciśnienia – może być problem z powrotem do domu o własnych siłach.

Dwa następne pola prognozują prędkość i kierunek wiatru.

Sennik: WIATR - znaczenie snu: wiatr
Zapewne każdy rowerzysta przekonał się już na własnej skórze, w jaki sposób wiatr może popsuć nawet najlepiej dopracowaną wycieczkę. Przy długich dystansach, kiedy po kilku godzinach jazdy zaczynamy wracać w stronę domu, a trafi nam się wiatr w twarz, droga ta może potrwać nawet dwukrotnie dłużej.
Za przykład podam jedną ze swoich wycieczek, kiedy to jadąc rowerem szosowym dokładnie w stronę, w którą wiał wiatr, bez problemu osiągałem prędkości rzędu 40-50 km/h. Gdy musiałem już wracać, a co za tym idzie zawrócić o 180 stopni, okazało się że wiatr wieje na tyle mocno, że z trudem mogłem przekroczyć 20 km/h, męcząc się niesamowicie!
W przypadku wietrznej pogody lub wyjątkowo długich wypadów warto zaplanować je tak, aby pierwsza część trasy przebiegała pod wiatr. Na początku mamy więcej sił i chęci do walki z żywiołem, który pomoże nam w zamian w powrocie do domu.
Oczywiście silny wiatr zmniejsza także odczuwalną temperaturę – nie bierzmy pod uwagę jedynie wskazać termometru zamontowanego na ramie naszego domowego okna!
Chmury nie powinny nas niepokoić. Ich występowanie może mieć wpływ głównie na naszą opaleniznę, choć  bardzo długie wycieczki lepiej odbywać przy zachmurzonym niebie – znacznie później odczujemy zmęczenie, niż gdybyśmy mieli jechać w pełnym słońcu.
Solidne zaplanowanie rowerowego dnia pomoże nam czerpać z niego maksimum przyjemności.
W dni suche możemy z czystym sercem zostawić w domu błotniki, które w słoneczne dni jedynie zwiększają masę roweru i opory powietrza. Możemy także zabrać odpowiednią odzież, np. gdy przewidywana jest mżawka, wystarczy lekka kurteczka.

Tematem do osobnego omówienia jest jazda rowerem jesienią i zimą, kiedy to warunki atmosferyczne ulegają przeważnie poważnemu pogorszeniu.  Jazda w tych porach roku będzie omówiona w jednym z jesiennych postów.

Świadoma jazda, w zgodzie z naturą i przyrodą, może być niezwykle satysfakcjonująca!

Liczę, że przekonacie się o tym na własnej skórze!

Krzysiek