Rower elektryczny - kto powinien z niego korzystać?

Rowery elektryczne – kto powinien z nich korzystać?

O rowerach napędzanych silnikiem elektrycznym zrobiło się ostatnio głośno na całym świecie, także tym pozasportowym. Wszystko za sprawą afery dopingowej, jaka wywiązała się podczas tegorocznej edycji Przełajowych Mistrzostw Świata Kobiet. Podczas rutynowej kontroli rowerów przeprowadzanej przez sędziów z UCI – Międzynarodowej Unii Kolarskiej – w jednej z maszyn Belgijki Femke van der Driessche wykryto silnik elektryczny ukryty w rurze podsiodłowej roweru – rozwiązanie znane od lat, ale pierwszy raz oficjalnie wykryte na zawodach z kalendarza UCI. Sprawa jest oczywiście w toku, sama zawodniczka nie przyznaje się do winy, o wszystkim zdecyduje długie zapewne śledztwo. Jedno jest pewne – obok dopingu farmakologicznego, znanego głównie pod postacią EPO, nad kolarstwem zawisło kolejne widmo – doping technologiczny. Krytyczne głosy płynące z ust kolarskich ekspertów z całego świata grzmią głównie o braku poszanowania dla sportowego ducha rywalizacji w dyscyplinie, której głównym założeniem jest wykorzystanie potencjału ludzkiego organizmu – służą temu na przykład liczne przepisy, których zadaniem jest upodobnienie do siebie rowerów poszczególnych zawodników tak, aby jakość i wydajność sprzętu nie miała decydującego wpływu na wynik rywalizacji. Wnioski z obecnie prowadzonych dyskusji są jednoznaczne – nie ma i nie będzie tolerancji dla silników w rowerach stosowanych przez zawodowych kolarzy. Jest i zawsze będzie miejsce dla tego typu wspomagania w pojazdach przeznaczonych dla amatorów. Dobra to więc okazja by nieco przypomnieć, jak wygląda obecny rynek rowerowy i komu może przydać się rower elektryczny.

Rower elektryczny

Rower elektryczny

Pomysł wsparcia roweru napędem silnikowym towarzyszy jednośladom od wielu lat. Jeszcze nie tak dawno częstym widokiem na polskich drogach był rower typu składak wyposażony w mały silnik spalinowy – oczywiście nie był to produkt seryjny, a efekt pracy co zdolniejszych technicznie obywateli. Pojazd oczywiście spełniał swoją funkcję, były jednak problemy z jego legalnym użytkowaniem – pojazdy wyposażone w silniki spalinowe podlegają restrykcyjnym przepisom, których owe własnoręczne konstrukcje nie miały szans spełnić. Oszczędniejszym, tańszym i bezpieczniejszym w użytkowaniu okazał się być silnik elektryczny i to nad jego adaptacją na potrzeby rowerów pracowali najlepsi inżynierowie z całego świata. Efekt ich starań możemy podziwiać i wykorzystywać dziś w postaci cichych i mocnych napędów elektrycznych, dzięki którym korzystanie z roweru stało się możliwe także dla starszych, słabszych osób lub tych, którzy np. z powodu odniesionych kontuzji nie mogą w pełni forsować organizmu, a chcą trwale rozstawać się rowerem. Warto pamiętać o tych zaletach rowerów elektrycznych, które przez część środowiska rowerowego dalej postrzegane są jako maszyny dla leniwych, którym nie chce się pedałować samodzielnie – to błędne myślenie, niesprzyjające rozwojowi rowerów elektrycznych.ROWER ELEKTRYCZNY ECOBIKE EVEN

Rowery elektryczne Ecobike

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój tego odłamu rynku rowerowego, także w Polsce, do czego niewątpliwie przyczyniła się działalność wrocławskiej firmy EcoBike, której rowery elektryczne, cechujące się wysoką jakością wykonania i odpowiednio skalkulowaną na polski rynek ceną, podbiły serca wielu Polaków. Rower elektryczny to już nie tylko klasyczna damka w stylu holenderskim czy mały miejski składak na kołach 20-calowych. To także rowery górskie na kołach 29 cali na ramie sztywnej i amortyzowanej, zwinne rowery crossowe czy wreszcie wyprawowe typu Rowery trekkingowe – każdy znajdzie więc sprzęt dostosowany idealnie do indywidualnych potrzeb. Kilkuletnie doświadczenie w produkcji „elektryków” jest gwarantem wysokiego poziomu dopracowania produktów, a jeżeli już dojdzie do usterki, zostanie ona szybko usunięta przez odpowiednio przeszkolonych pracowników sklepów rowerowych oferujących rowery elektryczne EcoBike lub mechaników zatrudnionych w centrali firmy. Zdecydowany lider tego segmentu rowerów w naszym kraju.

ROWER ELEKTRYCZNY ECOBIKE HOLLAND 7SWzrost popularności rowerów elektrycznych wśród amatorów zdecydowanie cieszy, martwi ich pojawienie się na poziomie zawodowym. Sport niech pozostanie sportem, rywalizacja niech będzie czysta, a z dobrodziejstw współczesnej nauki dowoli korzystać powinni wszyscy ci, dla których rower jest przede wszystkim formą aktywnego, ciekawego spędzania czasu, a którzy niekoniecznie dysponują wystarczającymi siłami by w pełni cieszyć się tą formą ruchu. Z myślą o nich właśnie powstały rowery wspomagane napędem elektrycznym – rowerzyści o mniejszych możliwościach fizycznych mogą cieszyć się jazdą na poziomie zbliżonym do w pełni zdrowego kolegi po fachu. I za rozwój tego właśnie kierunku trzymamy mocno zaciśnięte kciuki!

ROWER ELEKTRYCZNY ECOBIKE CROSS Mcross