Polskie marki rowerowe - MBike - BikeStory.pl

Polskie marki rowerowe – MBike

Wśród wielu znanych rowerowych marek do niedawna próżno było szukać firmy o polskim rodowodzie. Popularny niegdyś Romet nie dał rady konkurencyjnym firmom zagranicznym (początkowo głównie azjatyckim), dla których rynek otworzył się z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Po kilku latach posuchy polski przemysł rowerowy zaczął się jednak odradzać…

 

Przegląd polskich marek zaczynamy od firmy o stosunkowo krótkiej historii….

MBike działa na polskim rynku od 2007 roku. Siedziba firmy mieści się podwarszawskiej Jabłonnie, skąd realizowane są wysyłki towaru do dystrybutorów w całym kraju. Firma w ciągu tych zaledwie kilku lat zdobyła sporą rzeszę zwolenników, oferując rowery o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości.

Oferta MBike nie jest może powalająca jeżeli chodzi o ilość modeli, ale niemal każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie. Brakuje nieco modeli z wyższej półki, ale, co można wywnioskować z dotychczasowej polityki firmy, jej klientem są głównie amatorzy, szukający pierwszego roweru, lub czegoś ze średniej półki, do ambitnego ścigania się w lokalnych zawodach.

Nie brakuje oczywiście osób krytykujących MBike’a. Wśród Podważane jest doświadczenie firmy w branży, zarzuca jej się także niski poziom składania rowerów oraz fakt, że jako firma młoda może nagle zniknąć z rynku pozostawiając klientów bez serwisu gwarancyjnego.

Oczywiście jak to zwykle bywa prawda leży pośrodku, a internet pełen jest różnorakich opinii o producentach i ich produktach. O wszystkich wadach i zaletach najlepiej przekonać się na własnej skórze, nie zważając na opinie ludzie nie tolerujących nikogo i niczego.

Jedno jest pewne – nie można odmówić MBike’owi odwagi z zdobywaniu rynku i faktycznie bardzo dobrego stosunku jakości do ceny, o czym poniżej. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt zdobycia przez rower MBIKE Renegade 29er nagrody za Produkt Roku 2011:

Ofertę MBike otwiera naprawdę bogata kolekcja rowerków dla dzieci.
Znajdziemy tu popularne rowerki na kołach 12, 16 i 20 cali, oraz co rzadziej spotykane, na kołach 14 i 18 calowych, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie dobrać rozmiar ramy do wzrostu dziecka.
Przykłady:
MBIKE LILLIES jest serią rowerów dla najmłodszych dziewczynek. Nowością jest poszerzona gama rozmiarów: 12”, 14”, 16”, 18”, 20”.
Rowerek występuje w 4 wersjach kolorystycznych. Wyposażony jest w demontowalne boczne kółka, a także chorągiewkę poprawiającą bezpieczeństwo dziecka.
Ceny zaczynają się od 339 zł a kończą tuż przed progiem 500 zł.
Ofertę uzupełniają rowerki chłopięce w cenie 489 zł:
Ofertę dla dzieci uzupełniają rowerki na kołach 24 calowych, będące odwzorowaniem ich większych odpowiedników na kołach 26 cali:
Cena 999 zł za powyższe rowery stanowi dość konkurencyjną ofertę w porównaniu do znanych, zachodnich marek.
Oferta dla dorosłych rowerzystów jest jeszcze bogatsza.
Dla kobiet przygotowano rowery do jazdy miejskiej, stylowych i komfortowych, wśród których wyróżnić warto model Village, oferowany z 3-biegową piastą Nexus, oświetleniem, błotnikami i bagażnikiem w cenie 1399 zł (kolor biały lub czarny)
Bardziej sportowy charakter cechuje model Rose Sport – przy czym sprzęt jest dalej bardzo komfortowy:
Także w tym przypadku cena jest konkurencyjna – 1499  zł, a możliwość wyboru spośród trzech rozmiarów ram czyni ofertę jeszcze atrakcyjniejszą.
W ofercie MBike znajdziemy jeszcze inne modele rowerów z piastą Shimano Nexus. Do wyboru są ponadto rowery trekingowe, w wariantach męskim i damskim.
Na uwagę zasługuje model crossowy, czyli z bardzo popularnego ostatnio segmentu rowerów.
MBike Crosser występuje w dwóch wersjach wyposażeniowych – tańsza, oparta na hamulcach tarczowych, oraz droższa, wyposażona w hydrauliczne hamulce tarczowe:
V-brake

 

MBike produkuje także, a może przede wszystkim, rowery górskie.

Od podstawowych modeli, jakim jest Avenger za 1199 zł, po prawdziwie wyczynowe maszyny, których używają zawodnicy z drużyny MBike Marathon Team, biorącej udział w czołowych wyścigach rowerów górskich w Polsce.

Ciekawą propozycją jest np. MBike Renegade DSC:

 

 Rower zbudowano na dopracowanej, aluminiowej ramie, z wygładzonymi spawami. Wizualnie prezentuje się więc nieźle. Dobór komponentów także może zaciekawić. W tej klasie cenowej ciężko będzie znaleźć godnego konkurenta. Solidny napęd, amortyzator z blokadą skoku w manetce przy kierownicy i niezłe hamulce tarczowe hydrauliczne Avid Elixir 1 tworzą z tego roweru niezłą wyścigową maszynę. Do pełni szczęście brakuje lżejszych, zwijanych opon, ale przy tych montowanych seryjnie waga roweru i tak pozostaje na niezłym poziomie.
Dostępna jest także wersja DSX na solidniejszym osprzęcie, amortyzatorze Rock Shox i lepszej klasy hamulcach, ale jest o 1000 zł droższy. Opisane powyżej modele stanowią jedynie wycinek oferty rodzimego producenta. Znajdziemy w niej także popularne ostatnio rowery górskie na kołach 29 cali. Nie ma wątpliwości, że początek działalności jest dla MBike zdecydowanie udany, pozostaje jedynie życzyc Pozdrawiam
Krzysiek