Oferowane marki: Merida - BikeStory.pl

Oferowane marki: Merida

Dziś przyjrzymy się bliżej historii jak i ofercie jednej z oferowanych przez Bikesalon marek – tym razem padło na potentata w rowerowym świecie, firmę znaną z nazwy zapewne zdecydowanej większości rowerzystów – Meridę. W innych wpisach będzie mogli zapoznać się bliżej z innymi oferowanymi markami. Warto poznać bliżej rowerowe marki – tego rodzaju wiedza może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych na pełnym konkurujących ze sobą firm rynku rowerowym.

Merida Industry Co., LTD została założona w 1972 r. przez Dung-Huanga i obecnego dyrektora Tsenga. Duży sukces firmy pozwolił w ciągu trzech lat istnienia na rozpoczęcie produkcji BMX-ów oraz zakupienie nowoczesnego sprzętu do malowania. Wysiłki zostały docanione przyznaniem medalu „A Class Quality Control Factory”. W 1980 r. po raz pierwszy został użyty firmowy znak MERIDA  podczas malowania rowerów. W tym czasie produkcja wzrosła do 60.000 szt. miesięcznie. Dzięsięć lat później Biuro Inspekcji Towarów nadało firmie order „Excellent Quality Factory”, a w ciągu kolejnych sześciu lat MERIDA otrzymała certyfikat jakości ISO 9002.

Obecnie siedziba główna znajduje się w Yuanlin na Tajwanie, laboratorium mieści się w Magstadt w Niemczech, natomiast produkcja odbywa się w Chinach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego systemu produkcyjnego 3T – Toyota Production System, Total Quality Control, Total Product Maintenance – powstają rowery, które spora część rowerzystów uznaje za bardzo dobrze skomponowane i bezawaryjne. Czy słusznie? Odpowiemy w dalszej części tekstu.

Merida, jak przystało na firmę z długim stażem, kładzie duży nacisk na eksperymentowanie z nowymi materiałami. Warto przytoczyć, iż już w 1985 roku Merida rozpoczęła badania nad stosowaniem aluminium w produkcji ram rowerowych. W 1992 roku firma wprowadziła do produkcji ramy z włókien węglowych. Była więc jedną z pierwszych firm stosujących te niemal powszechne dziś materiały, które pomogły skutecznie obniżyć masę sprzedawanych dziś rowerów.

Powyższe osiągnięcie możliwe jest dzięki pracy inżynierów w biurach projektowych ulokowanych w Niemczech. Cała produkcja ma zaś miejsce na Taiwanie i w Chinach, co raczej nie powinno dziwić – Tajwan jest potentatem na rynku rowerowym!

 

 

Jak widać Merida ma bardzo rozbudowane linie produkcyjne i montażowe, w dodatku są one w 100 % własnością firmy. Tylko kilku producentów na świecie ma swoje fabryki (poza Meridą np. Giant) – cała reszta działa dzięki uprzejmości swoich większych konkurentów, lepiąc na ich maszynach i terenie swoje produkty. Wybierając Meridę możemy być więc przekonani, że kupujemy rower dopracowany od A do Z, pod stałym nadzorem projektanta, który może śledzić i kontrolować całą drogę roweru z deski kreślarskiej aż po półki sklepowe!

W ofercie firmy znajdziemy niemal każdy rodzaj roweru – od dziecięcych na małych kółkach, przez wszelkiego rodzaju rowery juniorskie na kołach 24 cale, ogromną kolekcję górali, crossów i szos, w tym także wiele modeli za grubo ponad 10 tysięcy złotych, opartych na ramie carbononowej. Warto także dodać, że Meridzie zaufała największa zawodowa grupa kolarska – CCC Polsat Polkowice, która nieprzerwanie od 2008 roku ściga się na szosowym modelu Merida Scultura EVO:

Oczywiście w ofercie Meridy znajdziemy nie tylko rowery. Logo tajwańskiego producenta zdobi cały szereg akcesoriów (lampki, uchwyty na bidon, bidony, pompki) oraz rowerową odzież.

Osobny akapit należy się polskiemu oddziałowi – firmie Merida Polska:

Polski oddział firmy powstał w 1997 r. pod nazwą BIKE SPORT z główną siedzibą w Gliwicach. Celem przedsiębiorstwa było stworzenie rozbudowanej struktury dystrybucji najwyższej jakości produktów, obejmującej obszar całej Polski. W wyniku umowy z tajwańskim koncernem, w 2001 r. firma zmieniła nazwę na MERIDA POLSKA.

Klienci Bikesalon powinni także pamiętać, że poza dystrybucją rowerów i akcesoriów Merida, polski oddział jest także wyłącznym dystrybutorem kilku innych marek na terenie Polski:

DT SWISS

Jeden z największych dostawców części rowerowych na świecie. To także producent komponentów do motocykli, sprzętu rehabilitacyjnego oraz sprzętów specjalnego przeznaczenia w zależności od wymagań klienta. Firma stawia na innowację, technologię, know-how, wzornictwo i wysoką jakość produktów.

 

B-SKIN 

 

Ideą powstania marki B-skin było spojrzenie na produkt jak na przedłużenie ludzkiego ciała pełnego dynamizmu, aktywnego i oddanego sportom rowerowym. B-skin jest więc niezwykle komfortową warstwą ochronną o niepowtarzalnym, ciekawym wizerunku. Pod dyskretnym urokiem produktów B-skin chowają się najnowsze rozwiązania z dziedziny wzornictwa użytkowego, bezpieczeństwa i ergonimii.

DE-ONE

To części i akcesoria rowerowe przeznaczone dla każdego amatora turystyki rowerowej.

MAXXIS

Lider w produkcji opon najwyższej jakości do samochodów osobowych, lekkich ciężarówek, rowerów, motocykli, quadów, przyczep, gokartów. Swoje produkty dystrybuuje w 160 krajach na terenie Azji, Ameryki Północnej i Europy.

CST 

Największy producent opon na świecie. Obecnie zajmuje się produkcją opon rowerowych, motocyklowych, opon przeznaczonych do quadów, samochodów ciężarowych, osobowych, wózków widłowych i autobusów. Produkty CST dostępne są już w ponad 150 krajach, w tym w Polsce od 2003r.

 

To właśnie Merida Polska dostarcza nam oferowane w Bike Salon akcesoria, np.

lampki:

 

Pamiętajcie więc: jeżeli szukacie czegoś z oferty Meridy, a także Maxxis, CST lub kół, szprych czy amortyzatorów DT Swiss, a nie ma tego w ofercie Bike Salon – zadzwońcie, przyjdźcie, a dołożymy wszelkich starań, aby szybko ściągnąć dla Was dany produkt.

W sezonie 2012 skupiliśmy się głównie na rowerach w cenie do 3 tysięcy złotych. Podobnie było z ofertą Meridy w Bike Salon. Kilka dziecięcych rowerów sprzedało się wiosną, w pierwszej części sezonu. Stałym zainteresowaniem cieszyły się górale z serii Matts – 5-V, 10-V, 20-V w cenach od 1199 zł do 1899 zł. Ofertę uzupełniły droższe Matts 1oo-D oraz Matts 300-D oraz 2 sztuki rowerów na kołach 29 cali z serii Big Nine, które szybko znalazły nabywców.

Zainteresowaniem cieszyły się także rowery crossowe (np. Crossway TFS 100-V) i trekingowe (Freeway 9100 i Freeway 9300).

Planów na sezon 2013 jeszcze nie zdradzamy, jedno jest pewne – nie zwalniamy tempa i już teraz zapraszamy w marcu 2013 roku na Ostrobramską w Warszawie w celu zapoznania się z nową ofertą roweów!

Merida oczami sprzedawcy

Sezon 2012 dostarczył wystarczających doświadczeń związanych z Meridą, abym mógł pokusić się o pewne wnioski.

Rowery z niższej półki cenowej, do 1700 zł, na tle konkurencji nie wyróżniają się porywającą stylistyką. Kolory są stonowane, brak jest wszechobecnych logotypów jak to ma miejsce np. w przypadku polskiego Mbike. Szereg komponentów, jak kierownica, mostek, opony, siodło – sygnowanych jest logotypem Meridy – fanatyk zagranicznych, kultowych marek rowerowych może być nieco zawiedziony. Lepiej jest w wyższych modelach – pojawiają się opony Maxxis, obręcze i piasty DT Swiss. W tym szaleństwie jest jednak metoda – tańsze Meridy to dobrze skomponowane rowery, których główną siłą jest niska waga całego roweru względem konkurencji i dobre spasowanie poszczególnych elementów. Zakupione u nas rowery Merida, oddawane na przeglądy gwarancyjne, nie wymagały większego nakładu pracy – elementy napędu i hamulców nie wykazywały zużycia, rower dobrze poddawał się ostatecznej regulacji. Warto więc dokładniej przeanalizować kilka modeli i marek przed zakupem – w niepozornych, tańszych modelach Meridy odnajdziemy wiele zalet i przyjemność z użytkowania.

Ostatnia uwaga: wielu klientów, pytając o pochodzenie omawianej Marki, słysząc, iż to marka tajwańska, wygląda na negatywnie zaskoczonych. Jak już wielokrotnie wspominałem – to nie wada! Na Tajwanie produkowane są rowery wszystkich znanych producentów – przewagą Meridy jest ulokowanie tam centrali, dzięki czemu firma może dokładniej kontrolować cały proces produkcji rowerów.

Na koniec dodam, że Merida jest w posiadaniu 49% akcji marki Specialized, uznawanej przez wielu rowerzystów za niezwykle innowacyjną, wręcz kultową. Myślę, że komentarz jest zbędny….

Produkty marki Merida w BikeSalon.pl