Odzież termoaktywna - bardzo ważna zwłaszcza zimą - BikeStory.pl

Odzież termoaktywna – bardzo ważna zwłaszcza zimą

O tym, że podczas intensywnej jazdy na rowerze, ale także przy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej, najlepiej jest używać odzieży termoaktywnej, nie trzeba już Was za bardzo przekonywać. Codziennie mijani rowerzyści są przeważnie bardzo dobrze ubrani – typowo rowerowa odzież stała się powszechnie dostępna i doceniana. Nowych użytkowników rowerów przybywa jednakże w ogromnym tempie, warto więc co jakiś czas przypominać, jakie zalety płyną ze stosowania odzieży termoaktywnej, i dlaczego jest ona ważna szczególnie w chłodniejsze dni.

Pośród mniej doświadczonych sportowców – amatorów krąży kilka mitów dotyczących odzieży termoaktywnej. Najciekawszy z nich głosi, że dzięki tym specjalistycznym materiałom nie pocimy się! Oczywiście nie jest to prawda – człowiek podczas wzmożonej aktywności zawsze się poci – jest to naturalna reakcja organizmu – zlanie ciała potem ma je schłodzić, przy okazji wydalane są częściowo efekty przemiany materii. Dzięki odzieży termoaktywnej, a tak można nazwać większość koszulek rowerowych, pot, zamiast wsiąkać w odzież, jest przez nią wydalany na wierzch materiały, gdzie bardzo szybko odparowuje. To jest największa zaleta i wartość, jaką niesie ze sobą korzystania ze typowo rowerowych ciuchów. Bardzo szybko wysychają, nie przyklejają się do ciała, mają przy tym delikatną, miłą w dotyku strukturę.

Termoaktywne spodenki damskie z wkładką – produkcja Brubeck

Mało tego – najlepsze modele odzieży termoaktywnej nie tylko szybko schną, ale także nie pachną brzydko po wysiłku. Cecha ta jest jednak zarezerwowana dla najdroższych modeli, które szyte są z wykorzystaniem nici z jonami srebra – brzmi to trochę kosmicznie, ale taki dodatek ma właściwości bakteriobójcze, a to właśnie bakterie rozwijające się na przepoconej odzieży są przyczyną przykrego zapachu, który zapewne wszyscy znacie.

Kolejny mit to kojarzenie pojęcia odzieży termoaktywnej tylko z zimą. Oczywiście wówczas jest najpopularniejsza, stosują ją narciarze i snowboardziści, ale rowerzystom służy cały rok. Jak wspomniałem, większość typowo rowerowych koszulek to materiały termoaktywne – regulują ciepłotę ciała. Zimą ma to bardzo duże znaczenie – dlatego warto chwilę pochylić się nad tym zagadnieniem.

Koszulka rowerowa – produkcja Brubeck

Jeżdżąc na rowerze zimą kwestia ubioru powinna być sprawą najważniejszą. Potrzeba doświadczenia, aby dobrze ubrać się do jazdy w ujemnych temperaturach. Nie możemy ubrać się tak jak na spacer – podczas jazdy ciało wygeneruje ciepło, które naturalnie nas ogrzeje. Należy więc ubrać się tak, aby przez pierwsze 5-10 minut jazdy było raczej chłodno. Dopiero po kilku kilometrach pojawi się przyjemne uczucie ciepła. Ważne, aby osiągnąć ten stan dzięki wysiłkowi – a nie stosowaniu nieprzewiewnych kurtek, dzięki którym szybko „zagotujemy się” w środku. Tu ważna uwaga w kwestii odzieży termoaktywnej – zimą bardzo ważna jest bielizna termoaktywna, ściśle przylegająca do ciała koszulka, często z długim rękawem, docieplana miejscowo, której głównym zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała przy jednoczesnym odprowadzeniu potu na zewnątrz. Stosowanie nieprzewiewnych kurtek doprowadzi do zapocenia, a następnie wychłodzenia przy chwilowym nawet spadku poziomu aktywności – przepocone pod kurtką ubrania nie będą miały jak wyschnąć, przykleją się do ciała, powodując bardzo nieprzyjemne uczucie i wychłodzenie. Ważne więc, aby na oddychającą bieliznę założyć oddychającą bluzę, a całość, wg. potrzeb przykryć kurtką wyposażoną w duże otwory wentylacyjne lub w popularne rozwiązanie – nieprzewiewny przód i lekkie, przewiewne plecy – tylko taka kombinacja pozwoli bliższym ciału warstwom zrobić swoją robotę, dzięki czemu nasze ciało pozostanie względnie suche i odpowiednio ciepło.

Stosując takie zasady ubierania się na rower będziecie mogli czerpać z jazdy dużo większą przyjemność. Oczywiście nikt nie mówi, że nie można iść na rower w bawełnianych spodenkach i t-shircie, czy zimą w „normalnych”, ciepłych ubraniach, ale komfort będzie odczuwalnie niższy. Warto pamiętać o stosowaniu specjalistycznej odzieży przez cały rok, tym bardziej, że oferta na rynku jest coraz obszerniejsza i obejmuje także bardzo przystępne cenowo polskie produkty, które także spełnią zadania, jakie ma do wykonania odzież termoaktywna.

Na koniec, jak już zaopatrzycie się w odpowiednie ubranie – pamiętajcie o zasadach dotyczących prania – odzież termoaktywna jest dość wrażliwa na mocne środki chemiczne – aby zachowała swoje właściwości, powinna być prana w niskich temperaturach, z użyciem delikatnych detergentów – na rynku dostępne są już specjalistyczne płyny przeznaczone do prania odzieży sportowej. Warto zaopatrzyć się w ten wynalazek !