Nowości z hiszpańskiego rynku - Orbea i Luck - BikeStory.pl

Nowości z hiszpańskiego rynku – Orbea i Luck

Zapewne dla większości z rowerzystów rynek rowerowy to głównie USA oraz Niemcy, Austria, Włochy i może Czechy. To w tych krajach swoje siedziby mają najbardziej rozpoznawalne marki rowerowe świata – Specialized, Trek, Cannondale, KTM, Colnago, Author. Są też oczywiście Chiny, ale one kojarzą się raczej z towarem niższej jakości i podróbkami. W ostatnich latach obserwujemy jednakże dynamiczny rozwój i ekspansję innych rynków. Na uwagę zasługują wydarzenia z Hiszpanii – coraz więcej zwolenników zyskuje marka Orbea, produkująca także nowoczesne akcesoria pod szyldem Catlike. Ostatnio do walki włączyła się także mała manufaktura Luck, która opracowuje właśnie rewolucyjne buty rowerowe z pomiarem mocy!

Orbea i Catlike obecne są na rynku od kilku lat. Rowery Orbea są coraz częściej widywane na ulicach i dzikich szlakach, a oferta marki obejmuje każdy niema typ roweru. Największym wzięciem cieszą się profesjonalne rowery szosowe, górskie oraz świetne, lekkie dziecięce rowery, np. z serii Grow, która rośnie razem z dzieckiem. Marka Catlike znana jest przede wszystkim z produkcji bardzo charakterystycznych kasków rowerowych. W sezonie 2015 do portfolio produktów dołączą nowoczesne buty rowerowe. Kolekcja obejmować będzie zarówno buty MTB jak i szosowe, w wersjach damskich i męskich. Niższe modele nie wyróżniają się bardzo na tle konkurencji – solidne obuwie produkowane w ciekawych kolorach i konkurencyjnej cenie. Na szczególną uwagę zasługuje topowy model w kolekcji, nie bez powodu nazwany Whisper. Taką samą nazwę nosi topowy kask rowerowy w kolekcji Catlike, i właśnie ten but stylistycznie nawiązuje do wspomnianego kasku. Charakterystyczne otwory wentylacyjne w bucie i w kasku sprawiają, że obu produktów nie da się pomylić z konkurencją, stanowią one jakby znak rozpoznawczy Catlike. Sam but to zaawansowana technologicznie konstrukcja, lekka i wytrzymała, a ponadto świetnie wentylowana – wspomnianych otworów wentylacyjnych jest aż 11! Uwagę przykuwa także system zapięcia – mamy tylko 1 rzep i aż 2 kółka ściągające żyłkę, co do złudzenia przypomina system BOA. Taki sposób wiązania buta ma zapewnić mocne trzymanie stopy i wyjątkową wytrzymałość produktu. Na opinie użytkowników przyjdzie nam niestety poczekać jeszcze kilka miesięcy…

Po targach Eurobike 2014 głośno zrobiło się także o mniejszej hiszpańskiej marce – Luck. Firma produkuje tylko i wyłącznie buty rowerowe – MTB i szosowe dla obu płci. Stylistycznie wyróżniają się żywą kolorystyką i lekką formą. Uwagę dziennikarzy przykuł nowy projekt marki – w najbliższych tygodniach światło dzienne mają ujrzeć buty ze zintegrowanym systemem pomiaru mocy i kadencji osobno dla każdej nogi. System ma przesyłać zebrane dane do smartfonów na Androidzie za pomocą Bluetooth, będzie go można także zdemontować i przełożyć do innej pary butów, jeżeli tą pierwszą zniszczymy. Całość ma być bardzo lekka – dodatkowy ciężar ma być niewyczuwalny dla rowerzysty. Czas pokaże, co zostanie z tego bardzo ciekawego pomysłu.

Trzymamy kciuki za rozwój pozostałych rynków rowerowych. Cieszy coraz lepsza sytuacja Polski, gdzie powstaje coraz więcej firm produkujących sprzęt rowerowy. Kolejne sezony powinny być więc bardzo udane, za co z całego serca trzymam kciuki!