Nowa grupa Shimano - Zee - BikeStory.pl

Nowa grupa Shimano – Zee

 

Japońska firma Shimano, lider w produkcji osprzętu rowerowego, działająca ponadto w branżach wędkarskiej, golfowej i snowboardowej, nie przestaje się rozwijać. Wiosną tego roku zaprezentowano nową grupę osprzętu, o tajemniczej nazwie Zee. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Shimano dzieli swoją przebogatą ofertę na tzw. grupy, czyli kategorie osprzętu o zbliżonych cechach i przeznaczeniu. Przykładami są grupa XT i XTR – najwyższe grupy osprzętu dla rowerów górskich, czy Ultegra i Dura-Ace, czyli topowe grupy dla rowerów szosowych. Mniej znana, ale długo już istniejąca jest grupa produktów Saint, przeznaczona dla rowerów zjazdowych i freeride’owych.

W tym roku portfolio produktów poszerzyło się o kolekcję Shimano Zee:

Tradycyjnie już w skład nowej grupy wchodzą:

– mechanizm korbowy

– przerzutka tylna

– piasty

– hamulce hydrauliczne

– manetki przerzutki i dźwignie hamulców

Nazwa Zee wg. Shimano wywodzi się od słowa „zero”, co ma odnosić się do wolności, jakiej doznają w „zerowej grawitacji” rowerzyści uprawiający tzw. kolarstwo grawitacyjne, czyli wszelkie rodzaju skoki, jazdę po rampach, pumptrackach itp. To właśnie do tej grupy adresowany jest nowy produkt. Warto wspomnieć o jego kilku istotnych zaletach:

Przerzutka tylna charakteryzuje się dużą kulturą pracy, przełącza biegi cicho i bardzo szybko, jest ponadto odporna na wstrząsy, generowane podczas lądowania po długich skokach na rowerze. Posiada ponadto znany np. z grupy XTR przełącznik, który aktywuje specjalny stabilizator, mający na celu zapobieganie gwałtownym ruchom pionowym łańcucha. Oszczędza to rury dolne tylnego trójkąta, a także wspomaga jakość pracy przerzutki. Zapobiega także spadaniu łańcucha przy gwałtownych manewrach.
W korbie wprowadzono stalową oś i stalowe gwinty pedałów – wszystko dla zwiększenia wytrzymałości sprzętu. W połączeniu z drążonymi ramionami wykonanymi w technologii Hollowtech II tworzy mocną, i stosunkowo lekką konstrukcję.
Zaciski hamulca oparte są na systemie czterech tłoczków dociskających klocek do tarczy. Mocną stroną tego rozwiązania jest duża siła hamowania oraz spore możliwości modulacji tejże siły. Różne średnice tłoczków znacznie wpływają na poprawę skuteczności hamulców. Klamki wyposażono w system Servo  Wave, dzięki czemu nawet lekkie wciśnięcie dźwigni uruchamia tłoczki i powoduje szybki i skuteczne hamowanie.
Grupa oficjalnie pojawiła się na rynku w lipcu 2012 roku. Ceny wydają się być konkurencyjne, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt zaczerpnięcia przez Zee wielu dobrych rozwiązań znanych dotychczas z wysokich grup, wspomnianych na początku.
Wszelkiego rodzaju pozytywnym szaleńcom skaczącym na rowerach polecam zapoznanie się z produktem i wypróbowanie go na sobie – jest mocno przekonany, że poza atrakcyjnym wyglądem, właściwości techniczne również zasługują na pochwałę.
Poniżej pełny wykaz produktów dostępnych w ramach grupy Zee:

Manetka SL-M640 (R): Rapidfire Plus, 2-Way release
Dźwignie hamulcowe BL-M640: kompatybilna z I-spec, Servo wave
Tylna przerzutka RD-M640-SS: Top Normal, Shimano Shadow RD+, ciasna i szeroka rozpiętość zębatek
Korby: FC-M640 (HollowTech II, w/73mm BB, 34/36/38T Single), FC-M645 (HollowTech II, w/83mm BB, 34/36/38T Single)
Kaseta: CS-5700 (10-speed, 11-28T, 11-25T), CS-HG81-10 (10-speed HG, 11-36T, 11-34T, 11-32T)
Hamulce BR-M640: 4-tłokowy zacisk, mocowanie typu post mount, klocki D01S
Tarcze hamulcowe: SM-RT67 (203mm, 180mm, 160mm), SM-RT66 (203mm, 180mm, 160mm, 6 śrub)
Piasty: HB-M640 (oś 20mm), FH-M640 (oś 10/12mm, OLD = 135mm), FH-M645 (oś 12mm, OLD = 150mm), FH-M648 (oś 12mm, OLD = 142mm)

W ofercie Bikesalon w najbliższym czasie opisywana grupa raczej się nie pojawi. Możecie natomiast za naszym pośrednictwem zamówić dowolne jej elementy – przesyłka z centrali Shimano Polska realizowana jest w ciągu 2-3 roboczych od złożenia zamówienia. Polecamy!
Krzysiek