Nauka serwisowania rowerów dla kobiet - już w tą sobotę w Warszawie! - BikeStory.pl

Nauka serwisowania rowerów dla kobiet – już w tą sobotę w Warszawie!

Już w najbliższą sobotę, 4-go sierpnia, na dziedzincu zamkowym Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbędą się warsztaty z serwisowania rowerów, przeznaczone głównie dla kobiet!

Projekt Zębatka to organizowane od dwóch lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, adresowane głównie do kobiet. Pomysłodawczynią projektu jest Zosia Nawrocka, dziewczyna, dla której niestraszne są tajniki hamulców i przerzutek, a także centrowania koła. Na pierwsze zorganizowane przez nią warsztaty zgłosiło się pięć razy więcej pań, niż było miejsc.

– Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli – zachęcają organizatorki wydarzenia. – Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki), weź nowe części ze sobą. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce – radzą.

Projekt ma feministyczny sznyt. – Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji kobiety mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych – tłumaczy Klaudia Piwowar z Zielonego Jazdowa, cyklu letnich wydarzeń ekologicznych, w ramach których organizowane są rowerowe warsztaty. – Stereotyp oddziałuje na dziewczęta i kobiety z dwóch stron, od zewnątrz, poprzez drwiące uwagi typu: „lepiej nie ruszaj, bo zepsujesz” i od środka, jako nasz własny wewnętrzny krytyk: „lepiej niech zrobi to za mnie ktoś, kto umie” – tłumaczy Piwowar.

– Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, ale nie wypraszamy też chętnych osób nieidentyfikujących się jako kobiety – piszą organizatorki na facebookowym fanpage’u.

Zębatka ma przełamywać opór kobiet przed samodzielną naprawą rowerów. W ramach warsztatów organizowane są podwieczorki rowerowo-filmowe i wykłady. Dziewczyny z Zębatki chcą też wyprodukować filmowe poradniki i znak jakości, który byłby przyznawany serwisom rowerowym przyjaznym kobietom.

Warsztaty odbędą się w tym sezonie już po raz drugi. Pierwsze miały miejsce 28 lipca i przyciągnęły sporo zainteresowanych.

Projekt Zębatka. Program warsztatów

 

4.08.2012 sobota – warsztaty hamulcowe
10:00- 13:00 – warsztat tylko dla kobiet
13:30 – 16:00 – warsztat nie tylko dla kobiet
W programie teoria (typy hamulców, mechanizm, podstawowe usterki) i praktyka (regulacja, wymiana części).

UWAGA! Warsztaty przeznaczone tylko dla posiadaczek i posiadaczy następujących typów hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (jeśli nie wiesz jakie hamulce masz w swoim rowerze, porównaj je ze zdjęciami w internecie).

Na warszawy obowiązują zapisy. Aby wziąć w nich udział należy wysłać na adres projekt.zebatka@gmail.com email z imieniem, nazwiskiem, wybraną godziną warsztatu (10:00 lub 13:30) oraz typem hamulca w Twoim rowerze (ewentualnie załącz zdjęcie).

Impreza odbędzie się na dziedzińcu zamkowym Centrum Sztuki Współczesnej.