Bezpieczna jazda z dzieckiem - BikeStory.pl

Bezpieczna jazda z dzieckiem

Mając małe dzieci nadchodzi czas, kiedy chcemy zaszczepić w nich miłość do rowerów. Rowerowe szaleństwo budzi wiele emocji, zarówno u małych jak i większych pociech. Podróże takie już od małego są idealną okazją do poznawania świata. Dlatego też warto zabierać swoich milusińskich na rower już od najmłodszych lat ich życia. O tym jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem przeczytasz w poniższym artykule.przyczepka-burley-honey-beeKiedy rozpocząć rowerową przygodę

Jest wiele sposobów podróżowania z małymi dziećmi. Wybierając odpowiedni sposób rowerowych eskapad, trzeba mieć też uwadze bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Rowerową przygodę można rozpocząć bardzo szybko. Zdarzają się rodzice, którzy na pierwsze wycieczki zabierają kilkutygodniowe niemowlaki. Jednak z uwagi na zdrowie maluchów lepiej poczekać, aż u dziecka rozwiną się wszystkie mechanizmy ruchowe. Jeżdżąc rowerem nasz pasażer narażony jest na wstrząsy, wynikające z poruszania się jednośladem. Dobrym rozwiązaniem jest przejażdżka ze specjalną przyczepką rowerową.

przyczepka-burley-dliteTen odpowiednio przygotowany element rowerowego wyposażenia neutralizuje wstrząsy powstałe podczas jazdy. Przyczepki te zwykle wyposażone są w wygodne foteliki, w których możemy posadzić oraz zabezpieczyć pasami naszych milusińskich. Co ciekawe, Kodeks Ruchu Drogowego do 2011 roku zabraniał przewożenia dzieci w przyczepkach rowerowych. Sytuacja uległa zmianie dzięki nowelizacji ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym z 1997 roku (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602)”, która to uchyliła powyższy zakaz. Tym samym przyczyniło się to do wzrostu popularności przyczepek rowerowych wśród rodziców. Wspomniana ustawa określa też inne wytyczne podróżowania z dziećmi. Czytamy w niej, że dzieci w wieku do 7 lat mogą być przewożone na rowerze, jednak ten powinien zostać doposażony w dodatkowe siodełko zapewniające ich bezpieczeństwo. Podsumowując, mimo że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na rowerową wycieczkę zabrać niemowlaka, warto poczekać do czasu rozwinięcia się mechanizmów ruchowych naszej pociechy. Zwykle ma to miejsce, gdy maluch ukończy półtora roku. Wtedy możemy być pewni, że wszelkie wstrząsy wynikające z nierówności terenu nie sprawią krzywdy naszemu dziecku.

Fotelik montowany na kierownicy, rurce, a może bagażniku rowerowym?

fotelik_rowerowy1

Jazdę z fotelikiem można rozpocząć, gdy kręgosłup dziecka jest już w pełni rozwinięty. Wówczas mamy pewność, że nasza pociecha poradzi sobie podczas pierwszych rowerowych przejażdżek. Pozostaje tylko wybór odpowiedniego fotelika rowerowego.

Te różnią się między sobą budową, miejscem montażu, a także funkcjami. Jednym z największych minusów tych rowerowych akcesoriów jest ich ograniczenie wagowe. Większość spotykanych fotelików dostosowana jest do dzieci, których waga nie przekracza 22kg, jednak nie ma tutaj reguły, gdyż na rynku można spotkać też większe foteliki. Kolejną cechą różniącą poszczególne modele jest sposób ich montażu. Jedne montowane są z przodu roweru dzięki mocowaniu do wspornika kierownicy, inne osiadają na górnej rurce ramy rowerowej, czy też do bagażnika. Siedziska usytuowane z przodu roweru przeznaczone są dla dzieci o mniejszej wadze. Zwykle ich górna granica wytrzymałościowa wynosi około 15kg. Jednak plusem tych fotelików jest fakt, że podczas wycieczki utrzymujemy kontakt z naszą pociechą. Widzimy ją, łatwo jest nam z nią rozmawiać oraz pokazywać piękno otaczającego świata. Minusem użytkowania tego typu siedzisk może okazać się położenie naszego małego pasażera. Przez ułożenie u czoła ramy rowerowej delikatna skóra dziecka narażona jest na działanie wiatru oraz promieni słonecznych. Kolejnym typem fotelika rowerowego są krzesełka montowane na górnej rurce ramy rowerowej. Dzięki zastosowaniu regulowanych chwytów bez problemu zamontujemy je na rurkach o różnych średnicach. W odróżnieniu od siedzisk instalowanych na wsporniku kierownicy, te w większości przypadków są w stanie zapewnić bezpieczne warunki podróżowania większym pociechom. Ich górna granica wagowa użytkownika dochodzi do 22kg. Podobnie jak w przypadku fotelików montowanych przy kierownicy rowerowej, te dają możliwość ciągłej obserwacji oraz kontaktu z pociechą. Ostatnim rodzajem siedziska, z którym się spotkamy są foteliki montowane do bagażnika rowerowego. Jednym z plusów tego typu siedzisk jest fakt, że podróżując osłaniamy naszego małego pasażera od wiatru. Stabilny montaż nie ogranicza ruchów kierującego, ani też nie wpływa znacząco na zmianę środka ciężkości roweru, co stwarza możliwość bezpieczniejszego podróżowania. Mimo że omówione foteliki rowerowe różnią się sposobem montażu, to wszystkie posiadają wspólne cechy. Zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz regulowane podnóżki. Często też mamy możliwość ustawienia kąta nachylenia siedziska. Reasumując, foteliki rowerowe są obowiązkowym wyposażeniem rodziców, którzy od najmłodszych lat swoich pociech chcą z nimi aktywnie wypoczywać.

Przyczepka zamiast fotelika

przyczepka-burley-honey-bee-czarno-czerwona

Innym ciekawym rozwiązaniem w kwestii przewozu dzieci na rowerze jest skorzystanie ze specjalnej przyczepki rowerowej. Do 2011 roku korzystanie z wózków do przewozu dzieci było zabronione. Sytuację zmieniła nowelizacja ustawy PoRD, która uchyliła ten zakaz wprowadzając dodatkowy punkt do art.63. Tym samym legalizując przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych. Oczywiste jest, że przyczepki te muszą być przystosowane do takowego przewozu. Pod żadnym pozorem nie mogą to być wózki towarowe. Jak się łatwo domyślić, zmiana prawa wpłynęła na popularyzację tej formy rodzinnej rekreacji. Zastanawiając się nad zakupem fotelika bądź przyczepki warto zwrócić uwagę na główne różnice obu produktów. Pierwszą różnicą przykuwającą uwagę jest fakt, że przyczepki rowerowe nie wpływają na położenie środka ciężkości roweru. Ułatwia to prowadzenie jednośladu. Nawet w sytuacji przewrócenia bicykla naszym pasażerom nie powinna stać się krzywda. Innym atutem przemawiającym za wykorzystaniem przyczepek jest fakt, że zazwyczaj kupując taki sprzęt inwestujemy w urządzenia wielofunkcyjne (3w1 lub 5w1). Zatem kupując przyczepkę rowerową nabywamy spacerówkę, sanki, czy wózek do biegania. Kolejną zaletą przyczepki rowerowej jest jej dodatkowe wyposażenie w sakwy i schowki, do których możemy schować ulubione zabawki naszych pociech czy chociażby zakupy. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że z łatwością możemy nabyć wózki dwuosobowe, co ułatwia podróżowanie z kilkoma pociechami. Decydując się na zakup trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu nowego sprzętu w światła, a także odblaski. Poprawiają one naszą widoczność na jezdni. Na zakończenie warto zaznaczyć, że długość roweru wraz z przyczepką nie powinna przekraczać 4m. Przyglądając się przepisom ruchu drogowego trzeba też wiedzieć, że podróżując z dzieckiem w wózku rowerowym powinniśmy jechać po jezdni lub drodze dla rowerów. Zabronione jest poruszanie się po chodniku. Mówi o tym art.33 PoRD, który w punkcie 5 zaznacza, że kierujący rowerem może się poruszać po chodniku w sytuacji, gdy opiekuje się inną osobą kierującą rowerem, której wiek nie przekroczył 10 lat.

Zarówno foteliki rowerowe jak i przyczepki przystosowane do przewozu dzieci ułatwiają podróżowanie z naszymi pociechami. Nie ma znaczenia, który sposób rodzinnej rekreacji wybierzemy, ważne, że aktywnie spędzamy czas w gronie najbliższych oraz wpajamy miłość do dwóch kółek od najmłodszych lat naszych milusińskich.

Bezpieczeństwo podróżowania

Poruszając się na rowerze ze swoimi pociechami, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Dlatego też, o ile to możliwe zainwestujmy w kask rowerowy nie tylko dla naszego dziecka, ale też dla nas. W końcu nic tak nie uczy jak dobry przykład. Kolejną sprawą związaną z bezpieczeństwem podróżowania jest odpowiednie przyjrzenie się kupowanym akcesoriom. Istotne jest, aby zwracać uwagę na jakość wykonania oglądanych fotelików, czy przyczepek rowerowych. Fajnie będzie, jeśli producent proponowanych produktów dostosuje swoje akcesoria do norm bezpieczeństwa. Również sposób montażu nie pozostaje bez znaczenia. Stabilne mocowanie wpływa na bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Warto pamiętać, że w wyniku wstrząsów oddziałujących na nasze pociechy podczas jazdy zdarza się im zasnąć. W takiej sytuacji dla ich bezpieczeństwa zakończmy rowerową wyprawę. Sen w niestabilnej pozycji może skutkować kontuzją naszej pociechy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet zadławieniem.

fotelik qibbel2

Rodzinne podróżowanie sprzyja zacieśnianiu więzi między rodzicami, a dziećmi. Idealnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu są wycieczki rowerowe. Nie ulega wątpliwości, że te można odbywać już od najmłodszych lat naszych pociech. Nie rezygnujmy zatem z tej sposobności. Odpowiednie przygotowanie oraz dobrze wybrany sprzęt jest gwarancją bezpiecznego, a zarazem wygodnego podróżowania w rodzinnym gronie.